South metro athletes heading to college teams

Staff report
Posted 2/15/20

Here is a list of athletes from south metro schools who have recently committed or signed letters of intent to continue their athletic careers at the college level. This list was compiled from the …

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Username
Password
Log in

Don't have an ID?


Print subscribers

If you're a print subscriber, but do not yet have an online account, click here to create one.

Non-subscribers

Click here to see your options for becoming a subscriber.

If you made a voluntary contribution in 2019-2020, but do not yet have an online account, click here to create one at no additional charge. VIP Digital Access includes access to all websites and online content.


Our print publications are advertiser supported. For those wishing to access our content online, we have implemented a small charge so we may continue to provide our valued readers and community with unique, high quality local content. Thank you for supporting your local newspaper.

South metro athletes heading to college teams

Posted

Here is a list of athletes from south metro schools who have recently committed or signed letters of intent to continue their athletic careers at the college level. This list was compiled from the high schools, MaxPreps and online data.

Arapahoe: David Craig, baseball, College of San Mateo; Spye Turnbeaugh, baseball, Colorado Mesa; Kali March, girls basketball, Cornell College; Xavier Harrell, football, Chadron State; Josh Carlson, boys lacrosse, Denver; Julia Searle, girls lacrosse, Wagner; Mia Glover, softball, Northeastern JC; Kayleigh Krueger, softball, Colorado School of Mines; Anna Wetzel, girls swimming and diving, Hawaii; Faythe Sheffield, girls track and cross country, Colorado-Colorado Springs

Castle View: Jack Tuttle, boys lacrosse, Denver; Hannah Mares, girls soccer, Valparaiso; Leanne Lowry, volleyball, Iowa

Chaparral: Gavin Roberts, baseball, Northern Colorado; Nick Miles, football, Wyoming; Haley Dostie, girls lacrosse, Fort Lewis; Makenna Huhn, girls lacrosse, Central Michigan; Emma Ammerman, volleyball, Pepperdine

Cherokee Trail: Cole Greer, baseball, Yavapi JC; Sam Hayen, baseball, Garden City CC; Ethan Sloan, baseball, Regis; Kaleb Woltz, baseball, San Francisco; Makayla Hemingway, girls basketball, Colorado State; Marty Bartles, football, Nebraska-Kearney; George Giannou, football, Gustavus Adolphus; Cody Herdman, football, Dakota State; Daunte Robbins, football, South Dakota School of Mines; Donovan Swift, football, Nebraska-Kearney; Julian Williams, football, Air Force; Quinn Stewart, girls lacrosse, Whittier College; Kaylin Vanzant, girls lacrosse, Fort Lewis; Sayler Choate, girls soccer, Seminole State College; Tatum Pfalmer, girls soccer, Colorado Mesa; Hunter Gilbreath, softball, Rochester; Adreanna Lance, softball, Barton CC; Ashley Quinn, softball, Western Nebraska CC; Logan Devereaux, boys swimming and diving, St. Ambrose; Sydney Cole, volleyball, Northern Colorado; Kealey Marshall, volleyball, Colorado State-Pueblo

Cherry Creek: Clay Cutter, baseball, Iowa Western CC; Nick Esquivel, baseball, Colorado-Colorado Springs; Nolan Livsey, baseball, South Mountain CC; Jack Moss, baseball, Arizona State; Ben Perla, baseball, San Francisco State; Tyler Robinson, baseball, Dartmouth; Cali Clark, girls basketball, Colorado State; Jana Van Gytenbeek, girls basketball, Stanford; Dade Bissell, football, Colorado State-Pueblo; Seamus Henderson, football, Colorado School of Mines; Carson Lee, football, Colorado; Cameron Pollard, football, Colorado School of Mines; Jayle Stacks, football, Colorado; Declan Atwell, boys lacrosse, Colorado Mesa; Liam Johnson, boys lacrosse, Endicott; Dante Orlando, boys lacrosse, Air Force; Luke Rios, boys lacrosse, Marquette; Morry Stein, boys lacrosse, Tufts; Amelia McCarthy, girls lacrosse, Franklin & Marshall; Lizzy Zerr, girls lacrosse, UC-Davis; Mara Evans, rowing, Kansas; Jacqueline Lasseter, girls soccer, Cornell; Grace Sublette, girls soccer, Air Force; Lawson Willis, girls soccer, Colorado; Alex Frey, softball, Dominican (California); Maddy Yeingst, softball, Franklin & Marshall.

Douglas County: Quincy Jaksch, baseball, Rochester; Case Williams, baseball, Santa Clara; Matt Hasken, boys soccer, Simpson

Eaglecrest: Wyatt Yarmer, baseball, Western Technical College; Jadyn Ross, girls basketball, Colorado State-Pueblo; Reece Attberry, football, Michigan; Max Marsh, football, Kansas State; Jalen Stewart, football, Dakota State; Isabella Coffman, softball, Western Nebraska CC; Kirsten Greenwalt, softball, North Platte CC; Kamryn Martinez, softball, Ortero CC; Maddie Unrein, softball, Colorado-Colorado Springs; Audrey Black, volleyball, Iowa; Gabby Vogt, volleyball, Colorado Mesa.

Englewood: Josiah Howard, football, Colorado State-Pueblo.

Grandview: Chris Bollefer, baseball, College of San Mateo; Harrison Boushele, baseball, Augustana College; Tony Castonguay, baseball, Kansas; Isaac Smith, baseball, South Mountain CC; Tanner Holtman, boys basketball, North Central University; Caleb McGill, boys basketball, UC-Davis; Lian Ramiro, boys basketball, Colorado State-Pueblo; CJ Thomas, boys basketball, North Central University; Landri Hudson, girls basketball, Wyoming; Tomia Johnson, girls basketball, Florida Gulf Coast; Brycen Heil, football, Northern Colorado; Jacob Nasalroad, football, Chadron State; Bradley Shafer, football, Colorado Mesa; Kennedy Baca, girls soccer, Johnson & Wales; Taylor Harr, girls soccer, Fort Hays State; Ellie Johnston, girls soccer, Wyoming; Kayla Knapke, girls soccer, South Dakota; Caylin Lyunbenko, girls soccer, Colorado College; Lily Newberry, girls soccer, Central Washington; Isabella Ozuna, girls soccer, St. Thomas; Jillian Skurcenski, girls soccer, Regis; Shelby Talley, girls soccer, Fort Hays State; Jacque Ley, softball, Colorado-Colorado Springs; Elly Smith, softball, Northern State-Aberdeen; Chloe Inhelder, girls track and cross country, College of St. Mary; Anna Swanson, girls track and cross country, Metro State; Lily Williams, girls track and cross country, Baylor; Georgia Klumker, volleyball, Milwaukee School of Engineering; Elsa Lamphere, volleyball, Angelo State.

Heritage: Blake Beauchene, baseball, Garden City CC; Jakob Boos, baseball, Wisconsin Stevens Point; Connor Cummiskey, baseball, The Citadel; Jimmy Herbenstreit, baseball, Air Force; Lucas Quezada, baseball, Washington State; Cameron Sisneros, baseball, Lamar CC; Logan Van Wyk, baseball, Colby CC; Kyan Jost, girls basketball, Tabor; Noah Freng, football, Minot State; Micah Hafler, football, Colorado Mesa; Andy Vickery, football, Hastings; Logan West, football, Morningside; Emily Jones, girls lacrosse, Oberlin; Haley Mendoza, girls soccer, Minnesota State-Mankato; Charlie Harrison, softball, Lamar CC; Jackson Gurley, boys swimming and diving, South Dakota; Cory Kennedy, boys track and cross country, Rensselaer Polytechnic Institute; Jessie Biello, volleyball, Binghamton; Zoe Bibb, volleyball, Montana State; Jaeda Davis-Gooiher, volleyball, Northern State.

Highlands Ranch: Joseph Milon, baseball, Marian; Tristan Hurdle, boys basketball, Colorado State-Pueblo; Kacy Horton, girls basketball, Rocky Mountain College; Jakob Chirico, football, Chadron State; Konor Lathrop, football, Bryant; Dimitrius Powell, football, Chadron State; Jackson Vander Ven, boys soccer, North Florida; Avery Vander Ven, girls soccer, Texas; Libby Borgerding, volleyball, Omaha; Cassie Davis, volleyball, Baylor.

Legend: Joseph Ciardullo, baseball, Everett CC; Joshua Hempelman, baseball, Quincy; Liam Leece, baseball, Monterey Peninsula; Matthew Russell, baseball, Dakota College; Ty Gish, football, Chadron State; James Lemons, football, South Dakota School of Mines; Bryson Miller, football, Luther; Cameron Smith, football, Wyoming; Sydney Drieling, volleyball, McPherson; Chandler Fleming, volleyball, Pacific (Oregon); Morgan Jorgensen, volleyball, Adams State; Veronica Knott, volleyball, Rocky Mountain College (Montana.); Briar Moore, volleyball, Illinois Tech.

Littleton: Jake Kissell, baseball, Monterey Peninsula; Susie Puchino, girls soccer, Metro State

Lutheran: Nick Crandall, baseball, Arizona Christian; Griffin Webb, baseball, Lamar CC; Kate Murphy, girls basketball, Regis; Brooke Essegian, girls soccer, Troy; Mike Ciccio, boys track and cross country, Northwest Missouri State; Regan Aurich, girls track and cross country, Northwest Missouri State; Brooke Stremler, girls track and cross country, Northwest Missouri State; Payton Brgoch, volleyball, Mississippi

Mountain Vista: Ben Cole, baseball, San Diego Mesa College; Austin Jenkins, baseball, Dodge City CC; Griffin Shearon, baseball, Minot State; Jason Simpson, baseball, Colorado-Colorado Springs; George Fox, baseball, Colorado-Colorado Springs; Aidan Smith, baseball, Colorado-Colorado Springs; Jack Vitry, baseball, Minot State; Mackenzie Gamble, girls basketball, Washburn; Matthew Perella, boys lacrosse, Colorado State-Pueblo; Lily Miller, girls lacrosse, Kent State; Annika Ponse, girls lacrosse, Colorado State-Pueblo; Baileigh Baker, girls soccer, Minot State; McKenna Baillie, girls soccer, Utah; Kiana Fen, girls soccer, Colorado Christian; Hannah Jolla, girls soccer, Missouri; Shayne Jones, girls soccer, Northern Illinois; Ryan McCabe, girls soccer, Fort Hays State; Cassandra Romero, girls soccer, Jacksonville; Ashlie VanCleave, girls soccer, Missouri; Ashleight Willette, girls soccer, Colorado Christian; Kami Grammerstorf, softball, Metro State; Isbella Ingui, softball, Benedictice; Mackenzie Jamison, softball, Northern Illinois; Kira van Rayenburg, softball, Wittenburg; Hannah Chabin, girls swimming and diving, Concordia-Irvine; Brooke Ford, girls swimming and diving, Wyoming; Ellie Hendren, girls swimming and diving, Pepperdine; Annie Osmun, girls swimming and diving, Colorado School of Mines; Davis Heimerich, boys track and cross country, Missouri; Jack O'Sullivan, boys track and cross country, Kansas; Jenna Fitzsimmons, girls track and cross country, BYU; Kara Lucyk, girls track and cross country, Colorado; Sarah O'Sullivan, girls track and cross country, Colorado

Ponderosa: Griffin Bruder, baseball, Southern Illinois; Colby Eyl, baseball, Oklahoma Panhandle State; Carolyn Ho, girls basketball, Willamette; Mikee Barker, football, Colorado School of Mines; Jazlynn Ellis, girls soccer, Illinois-Chicago

Regis Jesuit: Chase Allen, baseball, Michigan; Michael Anderson, baseball, Dallas; Owen Best, baseball, St. Thomas; Nate Dinges, baseball, Denison; Luke Frederick, baseball, Benedictine; Dallas Macias, baseball, Oregon State; Jack Michalek, baseball, Colorado-Colorado Springs; JT Miller, baseball, Webster; Ethan O'Donnell, baseball, Northwestern; Bryce Parsons, baseball, Air Force; Jacob Thompsen, baseball, Long Beach State; Jada Moore, girls basketball, Kansas State; Bryce Sloan, football, Eastern Michigan; Bo Wardynski, boys golf, Tampa; Keegan Daley, boys lacrosse, Tampa; Vincent Mata, boys lacrosse, Air Force; Sydney Able, girls lacrosse, Lewis; Will Kerschner, boys swimming and diving, Emory; Evan Mullen, boys swimming and diving, Texas Christian; Hunter Sullivan, boys swimming and diving, Holy Cross; Parker Bailey, girls swimming and diving, Indiana State; Sophia Bradar, girls swimming and diving, Notre Dame; Mann Nelson, girls swimming and diving, Seattle; Jada Surrell-Norwood, girls swimming and diving, Alabama; Jackson Connelly, boys track and cross country, Air Force; Sydney Cross-Watts, volleyball, Trinity.

Rock Canyon: Carson Brown, baseball, Utah Valley; Tyler Smith, baseball, South Mountain CC; Brogan Stevens, baseball, Scottsdale CC; Reagan Mathieson, girls swimming and diving, San Jose State; Britt Nichols, girls swimming and diving, Wyoming; Riley Masten, boys track and cross country, Nebraska; Libby Goodman, volleyball, North Alabama; Kaylee Mejia, volleyball, Boise State.

Smoky Hill: Liam Grimble, baseball, Paris JC; Dylan McKee, baseball, Northern Colorado; Noah Greco, football, Hastings; Sean Guzman, football, McPherson College; Ryan Hollingsworth, football, Colorado State-Pueblo; Travon Holmes, football, Colorado State-Pueblo; Vincent King, football, Northern Colorado; Chase Lyons, football, San Diego; Isaiah Robinson, football, Presentation; Obie Sanni, football, Old Dominion; Soloman Wacays, football, Colorado State-Pueblo; Matthew Lash, boys lacrosse, Colorado State-Pueblo; Maggie Robben, girls swimming and diving, Seattle

ThunderRidge: Kyle Kahn, baseball, Central Missouri; Brady Lejeune-Decutis, baseball, Texas Tech; Lindsey Anhalt, girls basketball, Buena Vista; Sarah Reiner, girls basketball, Bethany; Kaleb Hindman, football, Minot State; Sam Kane, football, Florida International; Hannah Basler, girls golf, LaSalle; Megan Dunn, girls lacrosse, Louisville; Caden Cowan, boys soccer, St. Mary's (California); Malkiah Atkins, girls soccer, South Dakota; Ashley Bahr, girls soccer, Wyoming; Mackenzie Davis, girls soccer, Baylor; Ashley Lutz, girls soccer, East Carolina; Bailey Moyer, girls soccer, Incarnate Word; Alicia Nead, girls soccer, North Dakota State; Alexis Wessler, girls soccer, Colorado College; Brooke Ballard, softball, Northern Colorado; Madison Hemphill, softball, Hastings; Bridgett Strobl, softball, Northern Colorado; Phoebe Croston, girls swimming and diving, Eastern New Mexico; Ella Drazek, girls swimming and diving, Delaware

Valor Christian: Hunter Beindorff, baseball, Tufts; Nick Meyer, baseball, Yavapi JC; Kaiden Keefe, football, Eastern Michigan; Roger Rosengarten, football, Washington; Zain Zinicola, football, Northern Colorado; Will Armstrong, boys golf, Rockhurst; Ian Anderson, boys lacrosse, Colorado Mesa; Dante Orlando, boys lacrosse, Air Force; Cooper Rich, boys lacrosse, Air Force; Xander Stingley, boys lacrosse, Colorado Mesa; Ryan Winningham, boys lacrosse, John Brown; Ally Gibb, girls lacrosse, Denver; Tes Scott, girls lacrosse, Colorado Mesa; Meg Boade, girls soccer, Northwestern; Haley Harnish, girls soccer, Colorado; Hannah Hollander, softball, Furman; Emma Jordan, girls soccer, Southern Methodist; Sydney Jones, girls soccer, Lipscomb; Luke Sundberg, boys track and cross country, Kansas State; Cole Sprout, boys track and cross country, Stanford; Sadie McMullen, girls track and cross country, Wyoming; Anna Davis, volleyball, Tulane; Maddie Mallory, volleyball, Regis; Caroline Reinkensmeyer, volleyball, Air Force

Comments

Our Papers

Ad blocker detected

We have noticed you are using an ad blocking plugin in your browser.

The revenue we receive from our advertisers helps make this site possible. We request you whitelist our site.